Blog

Układanie płytek zrób to sam

2022-10-14 09:00 Guides

Ceramika i płytki to mocne, trwałe, odporne na wilgoć materiały. Są uniwersalne – wykończenie świetnie prezentuje się w budynku mieszkalnym, sklepie, biurze i innych miejscach.


Płytka ma tylko jedną wadę - trudno ją zamontować. Praca kafelkowa wymaga wysokiego profesjonalizmu - wymagane jest ścisłe przestrzeganie sekwencji czynności i używanie dużej liczby skomplikowanych narzędzi. Tylko mistrz swojego rzemiosła będzie w stanie obliczyć objętość z najwyższą jakością, ułożyć elementy okładziny, obserwować samolot i wykonywać wiele innych czynności.

Jak układać płytki na podłodze


Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana jest powierzchnia podłogi. Najpopularniejszą opcją jest jastrych betonowy. Po wylaniu musisz wytrzymać co najmniej 30 dni, zanim będziesz mógł ułożyć płytkę. Należy pamiętać, że utwardzacze tworzą na podłodze film, który zmniejsza stopień przyczepności. Należy również wziąć pod uwagę kurczenie się nowych domów, dzięki czemu konstrukcje nośne mogą ulec deformacji. Aby nie zniszczyć nowo ułożonej powłoki, specjaliści tworzą plastikową warstwę między podłogą a wykończeniem.

Praca z drewnianą podłogą jest nieco bardziej skomplikowana. Głównym problemem jest brak równości takiej powłoki. Aby uzyskać odpowiedni poziom, prawie zawsze konieczne jest ułożenie sklejki lub płyt OBS w wystarczająco grubej warstwie, aby materiał nie zapadał się pod warstwą płytek.

Jeśli na podłodze znajduje się już stara płytka, istnieją dwa sposoby działania. Pierwszym z nich jest demontaż istniejącej powłoki i przygotowanie posadzki od podstaw, wraz z wylewaniem jastrychu. Niestety, usuwanie starych płytek zawsze zajmuje dużo czasu. Drugą opcją jest szlifowanie każdego szwu i obróbka powierzchni tak, aby stała się szorstka.

Podstawowe prace związane z układaniem

Montaż należy przeprowadzać w temperaturze około +20 C. Jeśli jest chłodniej, na wyschnięcie elementów trzeba będzie dłużej czekać. Jeśli jest cieplej, wilgoć wyparuje zbyt szybko, co zmniejszy niezawodność rozwiązania.

Najpierw specjalista nałoży mieszankę kleju na podłogę szpachelką. Ważne jest, aby substancja była równomiernie rozprowadzona na wszystkich powierzchniach i wnikała w pęknięcia. Klej jest następnie ponownie przetwarzany za pomocą kielni (stroną ząbkowaną), aby utworzyć bruzdy. Rezultatem jest warstwa kleju o grubości 3 mm.



Praca zaczyna się od zaplanowanej ściany. Powstałe szczeliny są uszczelniane ciętymi materiałami. Każda płytka jest mocno dociskana do powierzchni. Ze szwów będzie wychodzić klej, ale to nie problem - można go zetrzeć.

Ważne jest, aby wymiary szwów między każdym segmentem były takie same. W tym celu stosuje się plastikowe krzyże - umieszcza się je na złączach. W takim przypadku należy upewnić się, że linia stawów nie porusza się, ale pozostaje prosta.

Jeśli musisz przyciąć płytki, użyj przecinaka do płytek. Niektóre rodzaje materiałów wykończeniowych są na to za cienkie - w takich przypadkach stosuje się nóż do szkła lub skrobak. Do obróbki krawędzi używa się zwykłych szczypiec.

Po zakończeniu głównego etapu układania musisz poczekać 24 godziny. Ale to nie wszystko! Teraz nadszedł czas na nałożenie zaprawy - poprawi to wygląd szczelin między elementami powłoki. Dostępnych jest wiele opcji fug różniących się kolorem, dzięki czemu z łatwością wybierzesz taką, która w 100% będzie pasować do wnętrza. Do wykonania zabiegu używa się gumowej szpatułki.

Po wyschnięciu materiału wytrzyj podłogę wilgotną szmatką. W niektórych przypadkach na fugę nakładany jest roztwór ochronny, który zapobiega jej przedwczesnemu zniszczeniu.

Układanie płytek na ścianie


Proces obróbki ścian jest w przybliżeniu podobny do wykańczania podłogi, ale istnieją różnice.

Po usunięciu poprzedniej warstwy gładzi z powierzchni, materiał należy otynkować. W tym celu mistrz wybiera odpowiedni tynk na bazie cementu i ugniata go zgodnie z zaleceniami producenta. Dopiero po zakończeniu wstępnej naprawy budowlanej i prac wykończeniowych można przystąpić do układania płytek.

Tynk nakłada się na ścianę małymi porcjami, a następnie delikatnymi ruchami napina. Jednolitość przetwarzania jest kontrolowana przez poziom (normalny, laserowy lub woda). Jeśli ściana jest duża, konieczne będzie zastosowanie aluminiowych lamp ostrzegawczych.